sadsad x
asdasd
Arduino Shield Nedir?
Arduino Shield Çeşitleri Nelerdir?
Hangi Shield Modelini Almalıyım?

Arduino’yu projelerimizde kullanmak istediğimizde çeşitli harici devreler kurmaya ihtiyaç duymaktayız. Bu devreleri kendimiz genellikle breadboard üzerinde kurmaktayız, fakat daha kalıcı bir çözüm için devreyi bir karta aktarmak gerekmekte. Özellikle Arduino’ya yeni başladıysanız ve lehim konusunda tecrübeniz kısıtlı ise, shield modelleri bize en kolay çözümü sunmakta. Projemizde ihtiyaç duyacağımız devreyi, Arduino kartımızın üzerine geçmeli şekilde kolayca bağlanan shield kartlarından satın alarak pratik bir şekilde Arduino’muza entegre edebiliriz.

Arduino ile kullanabileceğimiz birçok shield modeli bulunmaktadır. Genel olarak shield’lar; haberleşme modülleri, motor sürücüler, ekranlar, tuşlar veya joystick ve kendi devrenizi kurabileceğiniz prototipleme alanına sahip modeller ve diğer bir çok çeşitli amaca hitap edecek şekilde kategorize edilebilir. Projenizdeki ihtiyaçlarınıza göre en uygun shield modelini satın alabilirsiniz. Bu konu ile alakalı videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Shield kartı tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta projedeki ihtiyaçlarınız olmalıdır. Örneğin bir motor sürücü shield tercih ederken, projenizdeki motor sayısı, motorların çekeceği akım, besleme gerilimi gibi önemli parametreleri karşılayabilecek bir shield modeli satın almalısınız. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise, shield kartının Arduino’nuz ile uyumudur. Arduino DUE gibi bazı Arduino modelleri sıkça karşılaştığımız 5V yerine 3.3V giriş/çıkış geriliminde çalışmaktadır. Başka bir örnek ise Arduino Leonardo kartındaki SPI bağlantıları ICSP header bağlantısında yer almakta iken, Arduino UNO modelinde hem ICSP header, hem de dijital pinler 11, 12, 13’te de yer almaktadır. Bunun gibi durumlar ile karşılaşmamanız için ürün açıklamasını dikkatlice okumanızı ve gerekirse shield’a ait datasheet/devre şeması bilgilerine başvurmanız doğru bir hareket olacaktır.

Sıralama seçin
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.