sadsad x
asdasd
Kapasitör Nedir?
Kondansatör Seçimi Nasıl Yapılır?
Kondansatör Kullanım Alanları Nelerdir?
Kondansatör yada diğer ismiyle kapasitör, elektrik enerjisini elektrik alan olarak depolayan iki uçlu bir devre elemanıdır. Temelde iki adet iletken plakanın arasına dielektrik özelliğine sahip bir yalıtkan madde koyulması ile elde edilir. Devrede ve denklemlerde C harfi ile gösterilir ve birimi Farad (F)'dır.
Kapasitör seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birden fazla parametre mevcuttur. Bunlardan başlıcaları; kapasitör tipi (elektrolitik, tantal, seramik vb.), kapasitans, maksimum voltaj, ESR (equivalent series resistans – eşdeğer direnç değeri) gibi değişkenlerdir. Kullanacağınız devrenin ihtiyacına göre farklı özellikte ve farklı miktarda kapasitörler kullanmanız gerekebilir. Detaylı bilgi için blog’umuzu ziyaret edebilirsiniz.
Kapasitörler doğru akımı (DC) iletmeyip, alternatif akımı (AC) iletme özelliğine sahiptir. Bu özellikleri sayesinde çoğu devrede farklı amaçlar ile kullanılırlar. Enerji depolamada, güç kaynağı ve ses devrelerinde filtrelemede, rezonans devrelerinde istenilen frekansı üretmede ve güç aktarım hatlarında gerilim düzenlenmesi ve güç akışının kontrolünde kullanılırlar..
Sıralama seçin
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.