sadsad x
asdasd
Raspberry Pi Nedir? Özellikleri
Raspberry Pi Modelleri
Raspberry Pi Kullanım Alanları

Raspberry Pi kredi kartı büyüklüğünde tasarlanmış olan bir bilgisayardır. İsterseniz bir klavyeye bağlayarak kullanabilir ya da televizyonunuza bağlayarak görüntü almayı sağlayabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarınız ile yaptığınız her şeyi Raspberry Pi ile de yapmanız mümkün olacaktır. Yüksek çözünürlük içeren HD videoları da Raspberry Pi ile izleyebilirsiniz.

Mevcut olan bütün Raspberry Pi modellerinde grafik birimi olarak Broadcom VideoCore IV çipi kullanılmaktadır. Raspberry modelleri içinden sadece Raspberry Pi A+ ve B+ modellerinde Data (Ethernet) girişi bulunmaktadır. Raspberry modellerinin hepsinde Full HD görüntü verebilen HDMI Rev 1.3 ve 1.4 destekli HDMI portu bulunmaktadır. USB 2.0 portları ve MIPI kamera girişleri mevcuttur. GPIO ara yüzü kullanan Raspberry Pi modellerinde 5V MicroUSB güç girişi yer almaktadır. Raspberry modellerinin hepsinde Analog ses giriş ve çıkışları mevcuttur. Bunun yanı sıra dahili depolama alanına Raspberry modellerinde yer verilmemiştir. Depolama ve işletim sistemi kurulumu alanı ihtiyaçları için SD ya da Micro SD kartlar kullanılmaktadır. Raspberry A ve B modellerinde SDHC kart girişi bulunmaktadır. Daha fazla bilgi edinmek ve raspberry pi dersleri için blogumuzu ziyaret etmeyi unutmayın!

2012 yılında satışa sunulan Raspberry Pi bilgisayar birkaç adet modele sahiptir. Raspberry Model A, Raspberry Model A+, Raspberry Model B, Raspberry Model B+, Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3 Model B, Pi Zero modeller arasında yer almaktadır. 2016 yılının Mart ayında en son sürümü olan Raspberry Pi 3 Model B satışa sunulmuştur. 2015 yılının kasım ayında ise Pi2 den sonra çıkan ve stokunu en hızlı şekilde tüketen Raspberry Pi Zero satışa sürülmüştür. Modeller arasında işlemci farklılıkları bulunmaktadır. Model A, A+, B, B+ Modelleri 700 MHz tek çekirdekli işlemciye sahipken Raspberry Pi Zero modeli 1 GHz ARM 11 işlemci ile çalışmaktadır. Raspberry Pi 2 modelinde ise 900 MHz 4 çekirdekli Broadcom işlemci bulunmaktadır.

Raspberry modelleri arasındaki RAM farklılıkları da bulunmaktadır. Raspberry Pi 2 modelinde 1Gb RAM yer alıyorken; Model A, A+, B Rev 1 modellerinde 256 Mb RAM bulunmaktadır. Model B Rev 2 ve B+, Pi Zero modelleri ise 512 Mb RAM taşımaktadır.

Raspberry Pi modellerinin pek çok kullanım alanı bulunuyor. Media Center şuan için Raspberry Pi’nin en iyi kullanım alanıdır. Dilerseniz sahip olduğunuz Raspberry modelini web sunucusuna dönüştürebilir ya da telefonunuz için Bluetooth ses alımını Raspberry Pi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Düşük enerji ile büyük işler yapabilmek için Raspberry Pi sizin için kesinlikle en doğru tercih olacaktır. Raspberry Pi’ye bir kamera bağladığınız takdirde ev güvenlik sisteminiz şimdiden hazır! Eğer yeterli derecede beceriye sahipseniz Raspberry Pi ile ev otomasyonu yapmanız da mümkün olacaktır. Kapıları kilitleyebilir, ışıkları yakabilir, termostatı ayarlayabilirsiniz.

Arabanızda mevcut olan multimedya sistemi ile Raspberry Pi’yi değiştirebilir, düşük ücretlerle 3 WATT gibi az enerji tüketen tam kapasiteli bir bilgisayara sahip olabilirsiniz. Ayrıca depolama ya da yedek ünitesi olarak kullanma seçeneğiniz de bulunuyor.

PC olarak, robotik proje amaçlı ve akıllı TV (Smart TV) amaçlı kullanımı da mevcut. Ayrıca Minecraft gibi oyunlara merakınız varsa yine Raspberry Pi ile bu oyuna özel bir makine oluşturmanız mümkün olacaktır.

Sıralama seçin
Toplam 263 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 ... 6 ... 9
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.