sadsad x
asdasd
Raspberry Pi Nedir? Özellikleri
Raspberry Pi Modelleri
Raspberry Pi Kullanım Alanları

Raspberry Pi kredi kartı büyüklüğünde tasarlanmış olan bir bilgisayardır. İsterseniz bir klavyeye bağlayarak kullanabilir ya da televizyonunuza bağlayarak görüntü almayı sağlayabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarınız ile yaptığınız her şeyi Raspberry Pi ile de yapmanız mümkün olacaktır. Yüksek çözünürlük içeren HD videoları da Raspberry Pi ile izleyebilirsiniz.

Mevcut olan bütün Raspberry Pi modellerinde grafik birimi olarak Broadcom VideoCore IV çipi kullanılmaktadır. Raspberry modelleri içinden sadece Raspberry Pi A+ ve B+ modellerinde Data (Ethernet) girişi bulunmaktadır. Raspberry modellerinin hepsinde Full HD görüntü verebilen HDMI Rev 1.3 ve 1.4 destekli HDMI portu bulunmaktadır. USB 2.0 portları ve MIPI kamera girişleri mevcuttur. GPIO ara yüzü kullanan Raspberry Pi modellerinde 5V MicroUSB güç girişi yer almaktadır. Raspberry modellerinin hepsinde Analog ses giriş ve çıkışları mevcuttur. Bunun yanı sıra dahili depolama alanına Raspberry modellerinde yer verilmemiştir. Depolama ve işletim sistemi kurulumu alanı ihtiyaçları için SD ya da Micro SD kartlar kullanılmaktadır. Raspberry A ve B modellerinde SDHC kart girişi bulunmaktadır. Daha fazla bilgi edinmek ve raspberry pi dersleri için blogumuzu ziyaret etmeyi unutmayın!

2012 yılında satışa sunulan Raspberry Pi bilgisayar birkaç adet modele sahiptir. Raspberry Model A, Raspberry Model A+, Raspberry Model B, Raspberry Model B+, Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3 Model B, Pi Zero modeller arasında yer almaktadır. 2016 yılının Mart ayında en son sürümü olan Raspberry Pi 3 Model B satışa sunulmuştur. 2015 yılının kasım ayında ise Pi2 den sonra çıkan ve stokunu en hızlı şekilde tüketen Raspberry Pi Zero satışa sürülmüştür. Modeller arasında işlemci farklılıkları bulunmaktadır. Model A, A+, B, B+ Modelleri 700 MHz tek çekirdekli işlemciye sahipken Raspberry Pi Zero modeli 1 GHz ARM 11 işlemci ile çalışmaktadır. Raspberry Pi 2 modelinde ise 900 MHz 4 çekirdekli Broadcom işlemci bulunmaktadır.

Raspberry modelleri arasındaki RAM farklılıkları da bulunmaktadır. Raspberry Pi 2 modelinde 1Gb RAM yer alıyorken; Model A, A+, B Rev 1 modellerinde 256 Mb RAM bulunmaktadır. Model B Rev 2 ve B+, Pi Zero modelleri ise 512 Mb RAM taşımaktadır.

Raspberry Pi modellerinin pek çok kullanım alanı bulunuyor. Media Center şuan için Raspberry Pi’nin en iyi kullanım alanıdır. Dilerseniz sahip olduğunuz Raspberry modelini web sunucusuna dönüştürebilir ya da telefonunuz için Bluetooth ses alımını Raspberry Pi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Düşük enerji ile büyük işler yapabilmek için Raspberry Pi sizin için kesinlikle en doğru tercih olacaktır. Raspberry Pi’ye bir kamera bağladığınız takdirde ev güvenlik sisteminiz şimdiden hazır! Eğer yeterli derecede beceriye sahipseniz Raspberry Pi ile ev otomasyonu yapmanız da mümkün olacaktır. Kapıları kilitleyebilir, ışıkları yakabilir, termostatı ayarlayabilirsiniz.

Arabanızda mevcut olan multimedya sistemi ile Raspberry Pi’yi değiştirebilir, düşük ücretlerle 3 WATT gibi az enerji tüketen tam kapasiteli bir bilgisayara sahip olabilirsiniz. Ayrıca depolama ya da yedek ünitesi olarak kullanma seçeneğiniz de bulunuyor.

PC olarak, robotik proje amaçlı ve akıllı TV (Smart TV) amaçlı kullanımı da mevcut. Ayrıca Minecraft gibi oyunlara merakınız varsa yine Raspberry Pi ile bu oyuna özel bir makine oluşturmanız mümkün olacaktır.

Sıralama seçin
Raspberry Pi


Ölçümleri bir kredi kartı büyüklüğünde tasarlanmış olan raspberry pi bilgisayarların üretim aşamasında kullanılmaktadır. Temel amaç olarak basit kodlama adı altındaki yeteneklerin gelişmesini sağlamaktadır. Bugüne kadar ilk üretildiği tarihten itibaren üç tane güncel versiyon olarak işletim sistemleri gerçekleştirilmiştir.

Bu programlar sanal bir yardımcı aynı zamanda akıllı ev gereci, hava durumu istasyonları, droneların yapımları ve buna benzer birçok alanda robotik kodlama yapabilmektedir. Kullanılan raspberry pi birçok alanda hayatımızda yer almaktadır. Bilgisayarların yazılım dili olarak en iyi şekilde alınıp öğrene bilmesini sağlayan donanımları ekleme ya da çıkarma yapabilen işletim sistemlerindendir.

Bu işletim sistemleri her kitleyi kendine çekmektedir. Günümüzde birçok alanda karşımıza çıkan raspberry pi modelleri yaygınlaşarak kullanılmaya devam etmektedir. En önemli ve can alıcı özelliği programlama adı altında kodlama odaklı yazılımlardan oluşmaktadır.

Rasberry Pi Modelleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi raspberry pi oldukça küçük ve bir kart şeklinde mini bilgisayarlar çeşitli programlar ve buna benzer alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle son zamanlarda raspberry pi modelleri farklı medya sunucuları dışında oyun makinelerinde de çok sıklıkla kullanılmaktadır. Böylece bilgisayar üzerindeki her şey rahatlıkla kontrol edilebilmektedir.

Aynı zamanda içinde bulunan güvenlik ağları sayesinde de bir güvenlik sistemi oluşturmaktadır. Raspberry pi odaklı yazılımlarının birçok modeli söz konusudur. Modellerden bazıları raspberry pi piko, raspberry pi 400, raspberry pi4 model b benzer modelleri mevcuttur. Bu modeller gelişerek kullanım ağını genişletmeye devam etmektedir.

Rasberry Pi 400 Nedir?

Özellikle Covid-19 dönemi çok fazla yaygınlaşan evden çalışmayı ve online eğitimi arttıran zaman dilimi yaygınlaştırmıştır. Bu model klavye içine yerleştirilebilen bir bilgisayar olarak geçebilmektedir. Kullanılan bu model oldukça avantajlı olmaktadır. Özellikle kullanılan raspberry pi 400 ,4 GB RAM ile üzerinde taşıdığı 2 adet USB bağlantı noktası ile oldukça aygıtlar arasında gösterilmektedir.

Bilgisayarların 2 adet mikro port'u bulunarak çift ekran kullanımını da sağlamış olmaktadır. Bu şekilde kullanılan raspberry pi 400 elektronik projeler dede fazlasıyla rahatlık sağlayan işler yapmaktadır. Böylece satışları artarak herkes tarafından kullanılmaktadır.

Raspberry Pi Ne İşe Yaramaktadır?

Bu sistem, özellikle büyük bilgisayarların yaptığı her işlemi küçük boyutlu ürünlerde gerçekleştirebilmektedir. Kullanıcı sayıları bakımından oldukça yaygın olarak kullanılan raspberry pi farklı alanlarda yaygınlaşmaktadır. Bu olayın asıl amacı raspberry pi modelleri ürünlerini çocukların bilgisayarları daha rahat kullanımları açısından tasarlanarak piyasaya sunulmasıdır.

Böylece çalışma prensipleri, daha kolay ve anlaşılma dili her kitleye hitap edebilecek şekilde olmaktadır. En önemli avantajı kodlama dilidir. Bu konuda raspberry pi modelleri kendini fazlasıyla gösteren diğer tüm ürünlerden rahatlıkla ayrılabilen piyasaya sürülen modellerdendir. Yaygınlaşan raspberry pi 400 akıllı ev eşyalarında, oyun konsollarında, robotlar gibi pek çok destekli alanda kullanıma devam etmektedir. Yenilikler bakımından oldukça gelişmiş olan bu modeller çağın efsane buluşları arasında yer almaktadır.

Raspberry Pi de Kullanılan İşletim Sistemi ve Programlar Nelerdir?

Bu modellerde kullanılan programlar resmi işletim sistemleri olarak geçen aynı şekilde normal bilgisayarlarda da mevcut olan yazılımlardır. Bünyesinde üç adet sistemi bulundurmaktadır. İlk versiyon olarak kullanılan raspberry pi bilgisayarların masaüstü bilgisayar gibi kullanılmasını sağlamaktadır. Bu sistem için yapılması gereken kartları biçimlendirerek gerekli olan programı işletime indirmektir. Programlarda birçok program dili ve yazılım geliştirilip üretilmiştir.

Raspberry Pi Fiyatları Nasıldır?

Raspberry pi fiyatları kullanılan yerleri modellerine göre değişkenlik göstermektedir. Ne kadar çok programı kapsıyorsa raspberry pi fiyatları da o kadar artmaktadır. Yaygınlaşarak her alanda kullanılan bu modeller birçok kişinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Oldukça kolay ola raspberry pi fiyatları her bütçeye hitap etmektedir. Ürünlerin skalası oldukça geniş olan bu sistemler kişiler için avantaj sağlamaktadır.

Günümüzde birçok alanda karşımıza çıkan sistemler arasında bulunmaktadır. Hangi alanda nasıl bir kurulum yapılacağı belli olan raspberry pi fiyatları kullanıcılara uygun fiyatlar ile satılmaktadır. Çok uçuk fiyatlandırmanın da böylece önüne geçilmiş olunmaktadır.

Herkes tarafından tüketilen alınan ve kullanılan raspberry pi fiyatları çok uygun fiyatlarda kullanıcılar ile oluşmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte artık her alanda fazlasıyla görev ama raspberry pi modelleri kişilere kolaylık sağlayarak başarı skalasını arttırmaktadır. Gelişen teknolojiye ayak uyduran bu sistem her yeri uyum sağlamaktadır.

Raspberry Pi Genel Özellikleri Nelerdir?

Bu sistemlerin en belirgin özellikleri kendilerine ait özgün bir yazılıma sahip olmalarıdır. Böylece kullanıcılar raspberry pi üzerindeki kodlara erişebilir ve kodları inceleyebilme hakkına sahip olmaktadır. Bu kodlar değiştirilerek farklı ürünlerde meydana getirebilmektedir. Bu yüzden program dilinin öğrenilmesi çok önemlidir.

Program dilini öğrenen ve en iyi şekilde bilen kişiler kodlama bilgisine bağlı olarak da kendilerini geliştirip yeni sistemler tasarlayabilmektedir. Çok küçük ebatlarda olan bu bilgisayar modellerini kişiler rahatlıkla yanlarında taşıyarak sessiz çalışma özelliği ile birlikte her yerde rahatlıkla kullanabilmektedir. Bir gün özelliklerinden biri olan 7/24 internet sistemi sayesinde dosya indirmek fazlası ile mümkün olmaktadır.

Neden Raspberry Pi Tercih Edilmelidir?

Kullanılan diğer işletim sistemlerine göre oldukça kolay anlaşılabilen ve kodları rahatlıkla değiştirilebilen sistemler arasında olduğu fazlasıyla tercih edilmektedir. Kullanıcıları yormadan kafa karışıklığına sebep olmadan oldukça açık ve yalın dil kullanarak gelişim sağlanmaktadır.

Bu yüzden herkes tarafından tam not alan Bu sistemler oldukça rahat bir şekilde yeniden yazılıp tasarlanabilme özelliğine sahiptir. Birçok modeli bünyesinde barındıran raspberry pi modelleri gibi kullanılan ürünler birçok alanlarda kullanıcılar ile buluşan bu sistemlerdir. Böylece her alanda bir avantaj sağlamaktadır. Modeli bir öncekine göre daha iyi olarak tasarlanan ve piyasaya sunulan Bu sistemler geliştirilebilir ve özellikleri sayesinde her defasında daha iyi bir yerde olmaktadır.

Rasberpy Pi Hangi Dilde Kodlanmaktadır?

Dil bakımından oldukça kolay kodlama diline sahip olan raspberry pi programlama dili olarak python dilini kullanmaktadır. Bu dil öğrenilme açısından oldukça kolay akış sağlayan ve programları kolay bir şekilde çözmeye yarayan bir dil olarak geçmektedir. Akışı hızlı tasarlanması kolay bu değil raspberry pi versiyonlarının hepsinde kullanılmaktadır.

Bu dil sayesinde raspberry pi kolayca anlaşılan rahatlıkla bulunan birçok avantajı bünyesinde barındırmayı sağlayan bir yapıda karşımıza çıkmaktadır. Gelişen teknolojiler sayesinde kredi kartı boyundaki raspberry pi milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir. Böylece yapılan ve tasarlanan sistemler oldukça anlaşılabilir bir şekilde üretilmiş olup herkesin kolaylıkla anlaması sağlanmaktadır.

Bu tür sistemlerde seçilen ve kullanılan dil yapısı oldukça önemli bir yere sahip olmalıdır. Bunun en büyük sebebi kodların daha anlaşılır ve kolay bir şekilde yeniden oluşturulmasıdır. Bu sistemin en temel amacı da budur. Bu avantajı sayesinde oldukça kolay ve anlaşılır tasarlanmıştır. Böylece yeni kodlar ile farklı ürünler elde edilip birçok alanda kullanılması sağlanabilmektedir.

Yazım dili ve kod dili ne kadar anlaşılır olursa o kadar insanlardan tarafından tercih edilmesi artmaktadır. Özellikle küçük yaştan itibaren öğrenmeye meraklı çocuklar için bile anlaşılır kodları bünyesinde barındırmaktadır. Ülkemizde kullanılan bu sistem artık fazlasıyla her alanda karşımıza çıkmaktadır. Sürekli gelişen sürümleri sayesinde de teknolojiye sürekli ayak uydurmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.