15:00'e Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargo'da, 1250 TL ve Üzeri Siparişlerinizde KARGO BEDAVA!
Tüm Kategoriler
Menü
Giriş Yap
Sepetim
Arduino Uno Nedir? Arduino ile Neler Yapabilirim?
Arduino, bilgisayarınız aracılığıyla programlayarak çeşitli elektronik projeler yapabileceğiniz bir mikrokontrolcü platfomudur. Arduino ile robotik projeler, akıllı ev sistemleri, müzik aletleri gibi aklınıza gelebilecek neredeyse tüm elektronik projeleri gerçekleştirmeniz mümkündür. Arduino üzerindeki elektronik bağlantıları giriş olarak kullanarak butonlar, uzaktan kumandalar ve farklı çeşitlerde sensörler bağlayabilir; bu girişlerden elde edilen verilere göre elektronik çıkışlar elde ederek motorların, robotik mekanizmaların, rölelerin, hoparlörlerin, ışık ve göstergelerin ve hatta Ethernet veya WiFi üzerinden internetteki herhangi bir verinin elde ettiğiniz giriş değerlerine göre değişimini yazdığınız program aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Arduino'yu bir projede tek başına kullanabileceğiniz gibi, bilgisayarınız ile birlikte Flash, Processing, MaxMSP, C# gibi bir çok yazılım üzerinden ya da kendi yaratacağınız yazılımlarla haberleştirerek de kullanabilirsiniz. Arduino'nun yazılım geliştirme ortamı olan Arduino IDE'yi kendi internet sitesinden Windows, Mac OS X ve Linux platformları için indirebilirsiniz.

Arduino UNO R3 CH340; üzerinde CH340 USB-Serial dönüştürücüsü bulunduran Arduino'nun son versiyonun klonudur. Orjinal Arduino'dan birkaç küçük farkı olmasına rağmen ürün kullanımı ve yazılımı bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Bu sebeple gönül rahatlığıyla ve oldukça ekonomik bir şekilde bu ürünü kullanabilirsiniz.
 

Arduino UNO R3 Klon Ürün İçeriği

 • Arduino UNO R3 CH340 kartı
 • USB kablo


Başka Nelere İhtiyacım Var?
Arduino ile proje geliştirmeye başlamak için çeşitli tamamlayıcı ürünlere ihtiyacınız olacaktır. Bunlardan en pratik kullanım sunanları, Arduino kartınızın üzerine kolay bir şekilde yerleştirerek motor sürme, haberleşme modülleri ile bağlantı kurma gibi işlevleri yapabileceğiniz shield kartlarıdır. Bunun yanı sıra kendi devrelerinizi kurmak isterseniz breadboard, jumper kablo gibi ek malzemelere de ihtiyacınız olacaktır. Tüm bu ihtiyaçlarınızı tek seferde çözmek adına Arduino seti de tercih edebilirsiniz.

Arduino Satın Alırken Arduino Setlerini Tercih Edebilirsiniz. Neden?

Bir Arduino kartı satın aldığınızda ekstradan bir donanım kullanmadan yapabileceğiniz tek proje, kart üzerindeki LED'i farklı sürelerde yakıp söndürmek olacaktır. Eğer Arduino programlamaya yeni başlıyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz her bütçeye uygun Arduino Set Fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Setler içerisinde yer alan kitap veya kitapçıklardan faydalanarak birçok hazır proje, örnek kod ve uygulama örneğine kolayca ulaşabilirsiniz.

 


Klon Arduino Uno ile Orjinal Arasında Özellik ve Fiyat Farkları Nelerdir?

Arduino açık kaynaklı bir donanım olduğu için, tüm devre şemaları ve baskı devre modelleri hazır olarak sunulmaktadır. Bu sayede isteyen herkes Arduino kartını üretebilme olanağına sahiptir. Orijinal Arduino kartları İtalya’da üretilirken klon ürünler ise daha düşük üretim maliyetleri ile Çin’de üretilmektedir. Dolayısıyla klon Arduino modellerinin fiyatları, orjinallerine göre 5'te 1'i oranda daha ucuz olabilmektedir. Üzerlerinde kullanılan elektronik devre elemanları ve tüm işlevselliği orijinal kart ile aynıdır. Klon ürünlerin kullanımında herhangi bir problemle karşılaşmanız oldukça düşük bir olasılıktır.

Arduino UNO Fiyatları:


 


Klon Arduino Uno R3 üzerinde orjinalinde olduğu gibi yine ATmega328 mikrokontrolcü bulunmaktadır. Ancak orjinal üründe DIP kılıfında bulunan yonga, bu üründe ise SMD kılıfında yer alır. Kullanım olarak hiçbir farkı olmadığı için düşük fiyatlı bu ürünü gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Üstelik diğer tüm ürünlerimizde olduğu gibi bu üründe de çalışma garantisi sunmaktayız. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda iade ya da değişim taleplerinizi karşılamaktayız.

 
Ürün klon olmasına rağmen kristalin yakınında yapılmış olan pin topluluğu(4 x GND, 2 x 5V, 2 x 3.3V, 1 x RX/TX, 1 x SCL/SDA) ve dişi headerların yanına lehimle tutturabileceğiniz harici pin delikleri bulunmaktadır. Bu sayede kullanım açısından ekstra bir kolaylık da sağlanmaktadır. 
 
Ekstra eklenmiş olan pinler aşağıdaki gibidir:

CH340 UNO ekstra pinler

 
Bu board da orjinal üründen farklılaşan ve güzel düşünülmüş olan 12 adet ekstra pin olmasıdır. Bunlar projelerde çokça kullanılan ve genelde Arduino Uno R3 pinlerinin yetmedi dediğimiz RX/TX, SCL/SDA, 3.3V/5V ve GND pinleri olur. Konum olarakta güzel bir yerde bulunan bu çıkışları kendiniz ister erkek, ister dişi header lehimleyerek kullanabilirsiniz.
 
En yeni Arduino klonlarında, orijinal UNO'daki Atmega 16U2 veya FTDI yongası yerine USB CH340 Seri dönüştürücüsü kullanılmıştır.
 
 
CH340 USB-seri dönüştürücü 
 
Şimdilerde daha popüler olan CH340 yongası sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır ve sürücüleri oldukça kolay bir şekilde yüklenebilmektedir.

CH340 Çipli Arduino Sürücülerinin Kurulumu:

Bu Arduino modeli üzerinde CH340 USB-seri dönüştürücü entegresi yer almaktadır. Windows veya Mac OS işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız, Arduino kartınızı kullanabilmeniz için bu entegreye ait sürücüleri yüklemeniz gereklidir. Sürücü yükleme rehberine buradan ulaşabilirsiniz.


Arduino UNO Projeleri ve Dersleri İçin İçeriklerimizi İncelemiş Miydiniz?

Arduino kolayca öğrenmek için video derslerine buradan veya aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz: 


Arduino ile çeşitli projeler yapmak isterseniz video içeriklerimize buradan veya aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz:


Arduino UNO ile yapabileceğiniz çeşitli projeler ve Arduino dersleri serimize blog sitemizden ulaşabilirsiniz: https://maker.robotistan.com/kategori/arduino/ .


Arduino Hakkında Detaylı Bilgi:
Arduino UNO R3, Arduino Uno'un en son çıkan modelidir. Bundan önceki modellerde (Uno, Duemilanove) bulunan tüm özellikleri desteklemektedir. UNO R3 modeliyle birlikte önceki versiyonlardaki 8U2 modeli yerine 16U2 modeli kullanılmıştır. Bu şekilde daha hızlı veri aktarımı daha az hafıza kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Linux ve Mac bilgisayarlarda Arduino'yu bilgisayara bağlamak için herhangi bir driver'a ihtiyaç yoktur. Windows bilgisayarlarda Arduino IDE yazılımı içinde gelen inf dosyasını bilgisayarınıza tanıtmanız yeterlidir. Bu şekilde Arduino'nuzu bilgisayarınıza klavye, mouse, joystik ve benzeri aksesuarlar gibi takıp kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

UNO R3 ekstradan SDA ve SCL pinlerine sahiptir bu pinler kart yerleşiminde AREF pininin yanında bulunmaktadır. Bununla birlikte kart üzerinde önceki versiyonlardan farklı olarak reset pininin yanına iki yeni pin eklenmiştir. Biri shieldlere kart üzerinden besleme sağlamak amacıyla IOREF pini diğeri ise ileride kullanılmak üzere ayrılmış boş bağlantısız pindir. UNO R3 piyasada bulunan tüm shieldler ile uyumlu olup yeni pinleri ile de bundan sonra üretilecek olan yeni shieldlere de uyumlu haldedir.
 

Arduino Uno Teknik Özellikleri:

 • Mikrodenetleyici: ATmega328
 • Çalışma Gerilimi: 5V
 • Giriş Gerilimi (önerilen): 7-12V
 • Giriş Gerilimi (limit): 6-20V
 • Dijital G/Ç Pinleri: 14 (6 tanesi PWM çıkışı)
 • Analog Giriş Pinleri: 6
 • Her G/Ç için Akım: 40 mA
 • 3.3V Çıkış için Akım: 50 mA
 • Flash Hafıza: 32 KB (ATmega328) 0.5 KB kadarı bootloader
 • SRAM: 2 KB (ATmega328)
 • EEPROM: 1 KB (ATmega328)
 • Saat Hızı: 16 MHz
 • Uzunluk: 68.6 mm
 • Genişlik: 53.4 mm
 • Ağırlık: 25 g
Arduino Uno Pinout Diyagram

Güç:

Arduino UNO gücünü USB üzerinden veya harici güç kaynağından alabilir. Harici güç kaynağı AC-DC adaptör olabileceği gibi batarya da olabilir. Adaptör kart üzerindeki 2.1mm merkez-pozitif güç soketinden veya GND (-) ve Vin (+) pinleri üzerinden bağlanabilir. 

Kartın çalışması için sürekli olarak USB'nin bağlı olması şart değildir. Kart sadece adaptör veya batarya ile çalıştırılabilir. Bu sayede kart bilgisayardan bağımsız olarak çalıştırılabilir.

Harici güç kaynağı olarak 6-20V arası kullanılabilir. Ancak bu değerler limit değerleridir. Kart için önerilen harici besleme gerilimi 7-12V arasıdır. Çünkü kart üzerinde bulunan regülatör 7V altındaki değerlerde stabil çalışmayıp 12V üstündeki değerlerde de aşırı ısınabilir. 

UNO kartının üzerindeki mikrodenetleyicinin çalışma gerilimi 5V'dur. Vin pini veya güç soketi üzerinden verilen 7-12V arası gerilim kart üzerinde bulunan voltaj regülatörü ile 5V'a düşürülerek karta dağılır.

Güç pinleri aşağıdaki gibidir:

 • Vin: Harici güç kaynağı kullanılırken 7-12V arası gerilim giriş pini. 
 • 5V: Bu pin regülatörden çıkan 5V çıkışı verir. Eğer kart sadece USB (5V) üzerinden çalışıyor ise, USB üzerinden gelen 5V doğrudan bu pin üzerinden çıkış olarak verilir. Eğer karta güç Vin (7-12V) veya güç soketi (7-12V) üzerinden veriliyorsa regülatörden çıkan 5V doğrudan bu pin üzerinden çıkış olarak verilir.
 • 3V3: Kart üzerinde bulunan 3.3V regülatörü çıkış pinidir. Maks. 50mA çıkış verebilir.
 • GND: Toprak pinleridir.


Hafıza:

Atmega328P mikrokontrolcüsü 32 KB'lık flash belleğe sahiptir (0.5 KB kadarı bootloader tarafından kullanılmaktadır).  2 KB SRAM ve 1 KB EEPROM'u bulunmaktadır.

 

Giriş ve Çıkış:

UNO üzerindeki 14 adet dijital pinin hepsi giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. 6 tane analog giriş pini de bulunmaktadır. Bu analog giriş pinleride aynı şekilde dijital giriş ve çıkış olarak kullanılabilir. Yani kart üzerinde toplam 20 tane dijital giriş çıkış pini vardır. Bu pinlerin tamamının lojik seviyesi 5V'dur. Her pin maks. 40mA giriş ve çıkış akımı ile çalışır. Ek olarak, bazı pinlerin farklı özellikleri bulunmaktadır. Özel pinler aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Seri Haberleşme, 0 (RX) ve 1 (TX): TTL Seri veri alıp (RX), vermek (TX) için kullanılır. Bu pinler doğrudan kart üzerinde bulunan Atmega16u2 USB-seri dönüştürücüsüne bağlıdır. Yani bilgisayardan karta program yüklenirken veya bilgisayar-UNO arasında karşılıklı haberleşme yapılırken de bu pinler kullanılır. O yüzden karta program yüklerken veya haberleşme yapılırken hata olmaması için mecbur kalınmadıkça bu pinlerin kullanılmamasında fayda vardır.
 • Harici Kesme, 2 (interrupt 0) ve 3 (interrupt 1): Bu pinler yükselen kenar, düşen kenar veya değişiklik kesmesi pinleri olarak kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi için attachInterrupt() fonksiyon sayfasını inceleyebilirsiniz.
 • PWM, 3,5,6,9,10 ve 11: 8-bit çözünürülükte PWM çıkış pinleri olarak kullanılabilir.
 • SPI, 10 (SS), 11 (MOSI), 12 (MISO), 13 (SCK): Bu pinler SPI haberleşmesi için kullanılır.
 • LED, 13: UNO üzerinde 13. pine bağlı olan, kart üzerinde "L" harfi ile belirtilmiş dahili bir LED bulunmaktadır. Pin HIGH yapıldığında LED yanacak, LOW yapıldığında LED sönecektir. 
 • Analog, A0-A5: UNO, 6 adet 10-bit çözünürlüğünde analog giriş pinine sahiptir. Bu pinler dijital giriş ve çıkış için de kullanılabilir. Pinlerin ölçüm aralığı 0-5V'tur. AREF pini ve analogReference() foksiyonu kullanılarak alt limit yükseltilip, üst limit düşürülebilir.
 • I2C, A4 veya SDA pini ve A5 veya SCL pini: Bu pinler I2C haberleşmesi için kullanılır. 
 • AREF: Analog girişler için ölçüm referansı pini.
 • Reset: Mikrodenetleyici resetlenmek istendiğinde bu pin LOW yapılır. Reset işlemi kart üzerinde bulunan reset butonu ile de yapılabilir.


Arduino UNO ile Atmega328 arasındaki pin haritalaması sayfayını inceleyebilirsiniz. 


Haberleşme:

Arduino UNO'nun bilgisayarla, başka bir Arduino veya mikrodenetleyici ile haberleşmesi için bir kaç farklı seçenek vardır. Atmega328, 0 (RX) ve 1 (TX) pinleri üzerinden UART TTL (5V) seri haberleşme imkanı sunar. Kart üzerinde bulunan Atmega16u2 USB-seri dönüştürücü de bilgisayarda sanal bir seri port (COM portu) açarak Atmega328 ile bilgisayar arasında bir köprü kurar. Arduino IDE içerisinde yer alan seri monitör ile Arduino ile bilgisayar arasında metin temelli bilgilerin gönderilip alınmasını sağlar. USB-seri dönüştürücü ile bilgisayar arasında USB üzerinden haberleşme olduğu zaman kart üzerinde bulunan RX ve TX LED'leri yanacaktır. 

UNO üzerinde donanımsal olarak bir adet seri port bulunmaktadır. Ancak SoftwareSerial kütüphanesi ile bu sayı yazılımsal olarak arttırılabilir. 

Atmega328 aynı şekilde I2C ve SPI portlarıda sağlamaktadır. Arduino IDE içerisinde yer alan Wire kütüphanesi I2C kullanımını, SPI kütüphanesi de SPI haberleşmesini sağlamak için kullanılır.

 

Programlama:

Arduino UNO kartı Arduino bilgisayar programı (Arduino IDE) ile programlanır. Program içerisinde Tools > Board sekmesi altında Arduino UNO'yu seçip programlamaya başlayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için referans ve temel fonksiyonlar sayfasını inceleyebilirsiniz. Arduino UNO üzerindeki Atmega328 üzerine bootloader isimli özel bir yazılım yüklü gelir. Bu sayede kartı programlarken ekstra bir programlayıcı kullanmanıza gerek kalmaz. Haberleşme STK500 protokolü ile sağlanır. 

Bootloader yazılımı bypass edilerek kart doğrudan mikrodenetleyicinin ICSP header kullanılarak ISP programlayıcı ile programlanabilir (referans).

Bootloader yazılımı gibi Atmega16u2 içerisindeki kaynak yazılım da açık kaynaklıdır. Bu yazılıma da DFU bootloader adı verilir. Atmel's FLIP software (Windows) veya DFU programmer (Mac OS X ve Linux) kullanılarak bu yazılım yeniden yüklenebilir. Veya Atmega328'de olduğu gibi 16u2'de ISP programlayıcı ile programlanabilir. Gerek Atmega328 gerekse 16u2 içerisindeki yazılımlar her zaman en güncel hali ile gönderilir. O yüzden mecbur kalmadıkça bu yazılımları değiştirmenize gerek yoktur.

 

USB Aşırı Akım Koruması:

Arduino UNO üzerinden bulunan resetlenebilir sigorta, bilgisayarınızın USB portunu kısa devrelerden veya aşırı akım tüketimi durumlarından korumaktadır. Kart, USB portu üzerinden 500mA'den fazla akım çektiğinde otomatik olarak USB'den aldığı gücü koruma amacıyla kesmektedir. Fazla akım durumu veya kısa devre ortadan kaldırıldığında sigorta normal konuma döner ve tekrar bağlantı kurulur.

 

Doküman & Yararlı Linkler:
 
13956
Arduino UNO R3 Klon USB Kablo Hediyeli - (USB Chip CH340)
Arduino UNO R3 Klon USB Kablo Hediyeli - (USB Chip CH340)
Fiyat:
184,03 TL + KDV
KDV Dahil Fiyat :
220,84 TL
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.