sadsad x
asdasd
Soldering Iron - Station Price
 • Marxlow ZD-30B 30 W Havya 4$
 • Marxlow 40Watt Soldering Iron 4$
 • Marxlow ZD-30C 40 W Havya 4.4$
 • Marxlow 30W Soldering Iron 4.4$
 • ZD-721N 40Watt Pencil Soldering Iron 5.5$
 • Proskit 8PK-S120NB-40 PENCIL SOLDERING IRON 40W 7.2$
 • ZD-98 Analog Temperature Adjusted Soldering Iron with Station 14$
 • Proskit 9SS-900-SI SMD Station Spare Pencil Soldering Iron 17.28$
 • Proskit SI-131B Adjustable Temperature Soldering Iron (80W - 200~450°C) 19.01$
 • ZD-8906N 25W Soldering Iron Station - Ceramic Resistance 36$
 • ZD-8907 Hot Air SMD Soldering Gun (w/ LCD Screen) 50$
Sort
Lehim Makinesi& Havya


Günümüzde gelişme gösteren teknoloji ile birlikte zaman içinde elektrik ve elektronik alanda kullanılan aletlerin kullanım alanları ve aynı zamanda özellikler de değişmektedir. Bu duruma bağlı olarak zaman içinde değişim gösteren birçok farklı alet nitelikli özellikleri ile piyasada çok fazla ürün modeli sergilemektedir.

Bu ürünler iletken özellikte olan maddelerin birleştirilme işlemlerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Hem kullanıcıların tercihlerine hem de kullanım alanlarına bağlı olarak çok farklı şekillerde özellikler yansıtmaktadırlar. Bu ürünler piyasa genelinde lehim ve havya olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Lehim ve havya modelleri, profesyonel bir şekilde hazırlanmakta ve üretim süreçlerinin her bölümünde farklı tarzda testlerden geçerek piyasaya sunulmaktadır. Bu kapsamda genel olarak baktığımız zaman, lehim farklı sektörlerde kullanım sağlanan bir teknik olmaktadır.

Lehim işlemi genel olarak, iki farklı metali birbirine kaynaştırmaktadır. Bu işlem için de bazı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Lehim sırasında kullanılan malzemeler de havya lehim makinesi, lehim teli ve pasta olmaktadır. 

Kullanıcılar açısından lehim sırasında kullanılan malzemeler ayrı ayrı temin edilebilmektedir. Bunun yanında tüm malzemeler için lehim makinesi seti satın almak da mümkün olmaktadır. Bu sayede kullanıcılar yapacakları işlemi daha pratik bir şekilde gerçekleştirirler. Lehim makinesi ısı iletmek için dar alanlarda bile lehimleme yapmak için çok ince bir uca sahiptir.

Genel olarak baktığımız zaman Lehim havyası da piyasada çok fazla kullanım sağlanan ve çok yüksek hızlara sahip olan bir cihaz olduğundan kullanım esnasından dikkat gerektirmektedir. Bu anlamda lehim makinesi ile ilgili bilgi sahibi olmayan veya eğitim almamış olan kişiler bu aleti kullanmamalıdır. 

Lehim işlemleri yapılırken sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek adına lehim işleminin uygulanacağı alan mutlaka temizlenmelidir. Aynı zamanda yapılacak olan işleme bağlı olarak da şarjlı, üflemeli veya da USB lehim makinesi şeklinde uygun cihazlar tercih edilmelidir.

Havya Çeşitleri

Havya genel anlamı ile devrelerin ve elektronik elemanların birbirine lehimleme işlemlerinde kullanım sağlanan çok önemli bir eleman olmaktadır. Genel olarak, Bu elemanlara lehimleme yapılacağı nokta da çok yüksek ve hızlı ısı kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçları karşılamak için de havyalar kullanılmaktadır.

Bu kapsamda havyalar 200 - 500 derece aralığında ısı yaymaktadırlar. Genelde havya çeşitleri de renk, lehim sıcaklıkları, malzeme, alev sıcaklık derecesi, dolum kapasitesi, kullanım süresi, ürünün ağırlıkları ve ebatları gibi çok farklı alanlarda çeşitli modeller yansıtmaktadır. 

 Havyalara baktığımız zaman görünüş ve ısıtılma şekillerine bağı olarak çeşitlere ayrılırlar:

- Kalem (Rezistanslı) Havyalar: 

Rezistanslı havya şeklinde adlandırılırlar. Fakat tabanca havya çeşitleri ile benzer olan modelleri de bulunmaktadır. İşlev olarak baktığımız zaman ısının havyada oluşturulması işlemi rezistans ile sağlanmaktadır. Bu işlemlerde rezistans, krom ve nikel tellerden silindirik şekilde sarılma işlemi ile elde edilmektedir. Bu havya çeşitleri küçük güçlü şeklinde üretilirler. Buna bağlı olarak da küçük akımlı ve büyük dirençli şekilde çalışırlar.

Rezistanslı havyalar yapısal olarak, enerji kablosu, hava ucu, tutma sapı şeklinde üç parçadan meydana gelmektedir. Genel anlamda sanayinin içinde bulunan havya istasyonları; elektronik işi yapan kişiler için çok büyük kolaylık ve de güvenlik sağlamaktadır.

Üstelik enerji beslemesi 220Volt olmakta ve buna rağmen, ısı ayarlaması imkanı sağlamakta ve bunun sonucunda da çalışma güvenliğini sağlamaktadır. Tüm bunlara bağlı olarak da havya ucundaki ısı değeri sabit tutulabilmektedir.

- Tabanca (Transformatörlü) Havyalar:

Tabanca havya çeşitleri de güçlü havyalar olmakta ve çoğunlukla da elektrikçilik işlerinde ve kalın iletkenlerin lehimlenme işlemlerinde kullanılırlar. Tabanca havyaların iç kısmında bir transformatör olmakta ve havya ucu da fek sekonder sargısının uzantısı olmaktadır.

Sekonder sargısı özellik olarak primer sargısından daha az sipirli olmaktadır. Bunun sonucunda da sekonderde düşük seviyede gerilim bulunmakta ve çok yüksek de akım olmaktadır. Bu yüksek akım da sekonder sargısının yani havya uçunun çok fazla ısınmasını sağlamaktadır. 

- Gazlı Havyalar:

Genel olarak baktığımız zaman bu havya çeşitleri enerji kaynağının olmadığı ortamlarda kullanılmaktadır. Gazın yakılması ile havya ucu ısıtılmakta ve çalışma sağlanmaktadır. Çalışma süreçlerinde elektrik olmadığı için yanıcı bir gaz kullanılmakta ve bu sırada havya ucu hem ısıyı almakta hem de lehimi eritmektedir.

Havya Fiyatları

Kullanım alanları oldukça geniş olan havya çeşitleri fiyat olarak da farklı şekillerde satışa sunulmaktadır. Bu kapsamda havya fiyatları model tipleri ve farklı yapısal özellikleri ile değişkenlik göstermektedir.

Kullanım amaçlarına bağlı olarak da hız performansı sağlayan ürünler üst düzey kalitede olmaktadır. Fiyatlandırmalarda tüm bunlara bağı olarak farklılıklar gösteriyor. Ayrıca; ürün modellerinde görülen kasa materyali ve renk çeşitleri de fiyatlandırmayı etkileyen unsurlar arasında bulunmaktadır.
 
Bazen özel olarak tasarlanmış olan havya modellerinde teknik sistemler kullanılmakta ve bu şekilde piyasaya sunulmaktadır. Bu durumda da havya fiyatları oldukça farklı şekillerde satışa sunulmaktadır. Kullanıcılar için birleştirme ve lehimleme gibi birçok farklı işlemde kullanılan havya çeşitleri son derece konforlu kullanım imkanı sağlamaktadır. Buna bağlı olarak da havya fiyatları
sağladığı konfor özelliklerine göre değişmektedir. 

Günlük hayatımızda elektrik ve elektronik aletler içinde olan; cep telefonu, kumanda televizyon ve bunlara benzer pek çok kullanım alanlarında havya modelleri kullanılmaktadır. Havyaların kullanımını hızlı ve nitelikli özellikte yapmak için de lehim makineleri, havya sehpası ve tutucu gibi pek çok destekleyici materyaller bulunmaktadır.
 
Genel olarak baktığımız zaman havya fiyatları oldukça değişen olmakla beraber, ürünün işlevsel ve yapısal özelliklerine bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Piyasada farklı havya markaları satışa sunulmakta ve güçlü ve etkili olmaları nedeni ile havya fiyatları farklılık gösteriyor.

Kullanıcıların da tercihleri genelde son model ve popüler olan modeller olmaktadır. Bu kapsamda birçok farklı model kullanıcıların beğenisini kazanan havya çeşitleri birçok alanda işlevsel ve nitelikli özellikleri ile pratik ve kolay kullanım sağlamaktadır.

Lehim Makinesi 

Piyasada birçok kişi tarafından havya veya lehim makinesi olarak bilinen bu cihaz, işlev olarak elektronik devreleri birbirlerine lehimlemek için kullanılmaktadır. Genelde lehim makinesi satın alırken cihaz ile sorun yaşamamak adına; ürünün kalitesine önem verilmelidir. Bu anlamda kaliteli bir lehim makinesi tercih eden kullanıcılar; bu ürün ile hem kullanım kolaylığı sağlar hem de hızlı bir işlem gerçekleştirir. 

Profesyonel lehim makinelerinin birçok farklı modelinin içinde ürünün sabitlenmesi ve temizlenmesi için havya temizleme teli, süngeri gibi aparatlar bulunmaktadır. Bunun sonucunda da kullanıcılar bu malzemeleri ayrı ayrı temin etmek zorunda kalmaz. 
 
Dayanıklı ve sağlam yapıda olan lehim makinesi modelleri aynı zamanda ısıya dirençli olduğu için hem çalışma performansını hem de uygulama yapılacak alandaki sonucu olumlu yönde etkiler. Lehim makinesi satın alacak olan kişiler için dikkat edilecek bir unsur da ürünün kullanım alanları olmaktadır.

Piyasada çok farklı çeşitte lehim makinesi modelleri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da lehim makinesi fiyatları değişkenlik göstermektedir. 

Lehim Makinesi Fiyatları

Yapılacak olan işlemlere bağlı olarak profesyonel veya basit çalışma sistemine sahip olan birçok farklı lehim makinesi bulunmaktadır. Tüm bunlara bağlı olarak, piyasaya baktığımız zaman çok geniş bir fiyat aralığı olan lehim makinesi çeşitleri bulunmaktadır. Makinelerin sahip oldukları özellikler lehim makinesi fiyatları konusunda farklılıklar yaratmaktadır.

Genel anlamda fiyatlarda ortaya çıkan değişiklikler cihazın barındırmış olduğu nitelikler doğrultusunda belirlenmektedir. Bu konuda lehim makinesi fiyatları incelenirken bu cihazın sağladığı avantajlar da göz önünde bulundurulmaktadır. 
 
Çeşit olarak baktığımız zaman üflemeli lehim makinesi de uygulama alanlarına sıcak hava üflemektedir. Çok çabuk ısınan bu cihazın kullanımı sırasında önceden ısı ayarlaması yapılmaktadır. Genel olarak baktığımıza bu çeşit lehim makinesi modelleri de fiyatları belirlemede önemli bir unsur olmaktadır. 
Lehim makinesi fiyatlarını incelediğimiz zaman genel olarak birçok kişinin bütçesine uyum sağlayacak nitelikte olmaktadır. Piyasada lehim makinesi fiyatları konusunda etkileyici bir başka unsur da ürünün lehimleyebildiği malzemelerin türü olmaktadır. Bu cihazlar genelde farklı metallerin alaşımı olan lehim telleri ile işlev görmektedir.

Plastik lehim makineleri normal havyalar gibi değil, farklı plastik malzemelerin birleştirilmesini sağlar. Bu ürün de diğerlerine göre fiyat olarak farklı olmaktadır. Genel olarak lehim makinesi fiyatları konusunda etkileyici unsurlar ürünün boyutları da olmaktadır. 

Çok daha geniş alanlarda yapılan lehimleme işleminde kullanılan tabanca formunun da satış fiyatları diğer çeşitlere göre farklılıklar göstermektedir. İnce lehim makinesi şeklinde olan ve küçük alanlarda, son derece detaylı bir şekilde çalışmaya imkan sağlayan cihazların fiyatları da diğerlerine göre daha uygun olmaktadır. 

Prepared by  T-Soft E-Commerce.