1250 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde KARGO BEDAVA!
Tüm Kategoriler
Menü
Giriş Yap
Sepetim

Arduino SMD L298 Çift Motor Sürücü Shield

Arduino Motor Shield; L298 motor sürücü entegresi temelli tam köprü (full-bridge) bir motor sürücüdür. İki ayrı 2A DC motor veya 1 adet 2A step motoru sürebilir. Motorların hız ve yönlerini birbirinden bağımsız olarak kontrol edebilirsiniz. Ayrıca hızlı prototipleme için kart üzerinde Arduino analog pinlerine bağlı 6 adet konektör bulunmaktadır. Kart üzerindeki buzzer kullanılarak istenilen durumlarda sinyal verilebilir.


Önemli Not: Sürücü üzerindeki motor klemensi ile arduino Usb soketinin kısa devre yapmaması için ürün içerisinde yollanan stackable header'lar sürücü kartına takılmalıdır. Bu şekilde sürücü kartı yükseltilerek kısa devre engellenmiş olacaktır.

Güç:

Arduino Motor Shield sadece harici kaynak üzerinden beslenmelidir. Çünkü L298 entegresi 2 ayrı güç bağlantısına sahiptir, biri lojik diğeri motor beslemesi için. Gerekli olan motor akımı çoğunlukla usb'nin vereceği maks. akımı geçecektir.

Harici besleme adaptör ile veya batarya ile verilebilir. Adaptör arduino üzerindeki 2.1mm merkez pozitif güç soketinden veya sürücü üzerindeki VMS ve GND klemenslerinden polarite dikkat edilerek bağlanabilir. Ancak her zaman gücün sürücü üzerindeki klemensten verilmesi önerilir. Çünkü Arduino üzerindeki güç soketinden verildiği zaman motorların çektiği akım Arduino üzerinden geçerek sürücüye ulaşacaktır. Arduino Vin hattı üzerinden en fazla 1A akım geçecek şekilde yapıldığı için 1A'den fazla akımlarda arduino kartı zarar görebilir. Bu yüzden harici güç her zaman sürücü üzerindeki klemensten verilmelidir.

Sürücü üzerindeki VMS klemensi header üzerinden aynı zamanda Arduino Vin pinine bağlıdır. Yani klemens üzerinden güç bağlantısı yapıldığı zaman Arduino'da gücünü Vin pini üzerinden alıp kendi üzerindeki regülatör ile 5V'da düşürecektir. Bu şekilde 2 ayrı güç kaynağı kullanmanıza gerek yoktur. Ancak bildiğiniz gibi arduino üzerindeki Vin pini 7V-12V arası girişi kabul etmekteydi. Bu durumda sürücü kartına 5V-7V arası gerilim verilecekse bu gerilim aralığı arduino üzerindeki regülatörün minimum değerlerinden düşük olduğu için, arduino kartı düzgün çalışmayacaktır. Bu durumu engellemek için de sürücü kartının üzerindeki"OPT" jumper'ı bulunmaktadır. Bu jumper sürücü üzerindeki VMS klemensi ile arduino Vin pinini birleştirmektedir. Eğer sürücüye 5V-7V arası gerilim verilecekse bu jumper sökülür. Bu şekilde sürücü VMS ile arduino Vin birbirinden ayrılır ve arduino'ya dışarıdan harici 5V verilerek Arduino'nun çalışması da sağlanır. Daha sonra bu jumper tekrar kart eski haline getirilebilir. Eğer sürücü 7V-12V arasıdan bir gerilim ile beslenecekse jumper olduğu gibi bırakılarak kart kullanılabilir.


Giriş ve Çıkış:

Motor shield A ve B isimli iki bağımsız kanala sahiptir. Bu kanalların her birinin kontrolü 2 arduino pini ile yapılır. Shield tarafından toplamda 4 pin kullanılmaktadır. Bu kanallar ayrı ayrı kullanılarak 2 ayrı DC motoru veya beraber kullanılarak 1 unipolar veya bipolar step motor sürülebilir. Kanal A için D12, kanal B için D13 pini yön belirleme pini olarak kullanılır. D10 (kanal A ) ve D11 (kanal B) pinleri ise motor hızını ayarlamak için kullanılmaktadır.

D4 pinine bağlı bir adet buzzer bulunmaktadır. Bu sayede harici kablolama gerektirmeden uyarı sesi gibi fonksiyonları direk olarak projenize ekleyebilirsiniz.

Ayrıca D9 pinine bağlı servo motor bağlantısı yapılabilecek header bulunmaktadır.


Beraber Kullanılabilecek Ürünler:


Teknik Özellikler:

  • Çalışma Voltajı : 5-12V
  • İki kanal ile 2 adet DC motor yada 1 adet Step motor sürebilme
  • Motor Kontrolcü: L298P (D10-D11-D12-D13)
  • D4 pinine bağlı dahili Buzzer
  • Analog pinler (5V-GND-Pin) 3lü formasyonu şeklinde kart üzerinde bulunmaktadır.
  • Çift Kanallı Bluetooth bağlantı pini
  • Dönüş yönünü gösteren led göstergeleri
  • Kanal başıma 2A akım verebilmektedir

 
Doküman / Yararlı Linkler:

Garanti Bilgisi
0
Ürün Detayı
Shield Type
Motor Sürücü
13434
Arduino SMD L298 Çift Motor Sürücü Shield
Arduino SMD L298 Çift Motor Sürücü Shield
Fiyat:
360,05 TL + KDV
KDV Dahil Fiyat :
432,06 TL
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.