15:00'e Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargo'da, 1250 TL ve Üzeri Siparişlerinizde KARGO BEDAVA!
Tüm Kategoriler
Menü
Giriş Yap
Sepetim

Arduino Pro Mini 328 - 3.3 V / 8 MHz (Header′lı)

Marka
Robotistan
Ürün Kodu
11624
Fiyat
: 127,82 TL + KDV
KDV Dahil Fiyat
: 153,38 TL
Arduino Pro Mini kartı yanında erkek header ile beraber lehimsiz gönderilir. Pro Mini modeli özellik olarak Mini modeline çok benzerdir. Ancak pin sırası olarak Mini kartından farklı bir yapıdadır, birbirlerinin yerine kullanılamaz.

Ürün İçeriği:
 • Arduino Pro Mini (3.3V/8 MHz)
 • Erkek Header

Arduino Pro Mini; Atmega328 temelli bir mikrodenetleyici kartıdır. Üzerinde 14 adet dijital giriş/çıkış pini (6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 8 analog giriş, 8Mhz kristal ve reset tuşu bulundurmaktadır. Breadboard üzerinde kullanmak için ve boyutun önemli olduğu yerlerde kullanılmak üzere yapılmıştır. Pro Mini üzerinde usb soketi ve programlayıcı bulunmamaktadır. Kartı programlamak için USB-Serial Dönüştürücü veya başka usb-seri dönüştürücüler kullanılabilir. 


Arduino'ya yabancıysanız, blog sitemizde bulunan Arduino Dersleri serimize https://maker.robotistan.com/etiket/arduino-dersleri/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Pro Mini'nin 2 versiyonu bulunmaktadır. 3.3V/8 MHz ve 5V/16 MHz.

 
Teknik Özellikler:
 • Mikrodenetleyici ATmega328
 • Çalışma Gerilimi 3.3V veya 5V (Modele bağlıdır)
 • Giriş Gerilimi (önerilen) 5V-12V (3.3V modeli) veya 7-12V (5V modeli)
 • Dijital I/O Pinleri 14 (6 tanesi PWM çıkışı)
 • Analog Giriş Pinleri 8
 • Her I/O için Akım 40 mA
 • Flash Hafıza 32 KB (ATmega328) 0.5 KB kadarı bootloader tarafından kullanılmaktadır
 • SRAM 2 KB (ATmega328)
 • EEPROM 1 KB (ATmega328)
 • Saat Hızı 8 MHz (3.3V modeli) veya 16 MHz (5V modeli)

 

11624-min.png (113 KB)

 
Güç:

Arduino Pro Mini gücünü 5V pini üzerinden veya harici güç kaynağından alabilir. 5V VCC pini üzerinden verilir. Harici güç kaynağı AC-DC adaptör olabileceği gibi bataryada olabilir. Adaptör veya batarya kart üzerindeki GND ve RAW pinleri üzerinden bağlanabilir. 

Harici güç kaynağı olarak 7-12V arası kullanılabilir. 12V üzerinde gerilim uygulamak karta zara verebilir. 

Pro Mini kartının üzerindeki mikrodenetleyicinin çalışma gerilimi 5V'dur. RAW pini üzerinden verilen 7-12V arası gerilim kart üzerinde bulunan voltaj regülatörü ile 5V'a düşürülerek karta dağılır.

Güç pinleri aşağıdaki gibidir:

 • RAW: Harici güç kaynağı kullanılırken 7-12V arası gerilim giriş pini. 
 • VCC: Bu pin regülatörden çıkan 5V çıkışı verir. Eğer kart 5V ile beslenecekse yine bu pin 5V giriş pini olarak kullanılabilir.  Eğer karta güç RAW üzerinden veriliyorsa regülatörden çıkan 5V doğrudan bu pin üzerinden çıkış olarak verilir. 
 • GND: Toprak pinleridir.

Not: Pro Mini üzerinde 3.3V regülatör bulunmamaktadır.


Hafıza:

Atmega328 32 KB'lık flash belleğe sahiptir (0.5 KB kadarı bootloader tarafından kullanılmaktadır).  2 KB SRAM ve 1 KB EEPROM'u bulunmaktadır.

Giriş ve Çıkış:

Pro Mini üzerindeki 14 adet dijital pinin hepsi giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. 8 tane analog giriş pini de bulunmaktadır. Yine Atmega328 kullanılmasına rağmen Uno üzerinde 6 tane analog giriş pini bulunmaktaydı. Pro Mini üzerinde kullanılan Atmega328 mikrodenetleyicisinin kılıfında 8 tane analog giriş pini bulunmaktadır. Bu analog giriş pinleri de aynı şekilde dijital giriş ve çıkış olarak kullanılabilir. Yani kart üzerinde toplam 22 tane dijital giriş çıkış pini vardır. Bu pinlerin tamamının lojik seviyesi 5V'dur. Her pin maks. 40mA giriş ve çıkış akımı ile çalışır. Ek olarak, bazı pinlerin farklı özellikleri bulunmaktadır. Özel pinler aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Seri Haberleşme, 0 (RX) ve 1 (TX): TTL Seri veri alıp (RX), vermek (TX) için kullanılır. Bu pinler üzerinden usb-seri dönüştürücüsüne bağlanarak kart programlanabilir. Yani bilgisayardan karta kod yüklerken veya bilgisayar-pro mini arasında karşılıklı haberleşme yapılırkende bu pinler kullanılır. O yüzden karta kod yüklerken veya haberleşme yapılırken hata olmaması için mecbur kalınmadıkça bu pinlerin kullanılmamasında fayda vardır.
 • Harici Kesme, 2 (interrupt 0) ve 3 (interrupt 1): Bu pinler yükselen kenar, düşen kenar veya değişiklik kesmesi pinleri olarak kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi için attachInterrupt() fonksiyon sayfasını inceleyebilirsiniz.
 • PWM, 3,5,6,9,10 ve 11: 8-bit çözünürlükte PWM çıkış pinleri olarak kullanılabilir.
 • SPI, 10 (SS), 11 (MOSI), 12 (MISO), 13 (SCK): Bu pinler SPI haberleşmesi için kullanılır.
 • Analog, A0-A7: Pro Mini 8 tane 10-bit çözünürlüğünde analog giriş pinine sahiptir. Bu pinler dijital giriş ve çıkış için de kullanılabilir. Pinlerin ölçüm aralığı 0-5V'dur.
 • I2C, A4 (SDA), A5 (SCL): Bu pinler I2C haberleşmesi için kullanılır. 
 • Reset: Mikrodenetleyici resetlenmek istendiğinde bu pin LOW yapılır. Reset işlemi kart üzerinde bulunan Reset Butonu ile de yapılabilir.

Arduino pro mini ile Atmega328 arasındaki pin haritalaması sayfayını inceleyebilirsiniz. 

Haberleşme:

Arduino Pro Mini'nin bilgisayarla, başka bir arduino veya mikrodenetleyici ile haberleşmesi için bir kaç farklı seçenek vardır. Atmega328, 0 (RX) ve 1 (TX) pinleri üzerinden UART TTL (5V) seri haberleşme imkanı sunar. 

Pro Mini üzerinde donanımsal olarak bir adet seri port bulunmaktadır. Ancak SoftwareSerial kütüphanesi ile bu sayı yazılımsal olarak arttırılabilir. 

Atmega328 aynı şekilde I2C ve SPI portları da sağlamaktadır. Arduino bilgisayar programı ile gelen Wire kütüphanesi I2C kullanımını, SPI kütüphanesi de SPI haberleşmesini sağlamak için kullanılır.

Programlama:

Arduino Pro Mini kartı Arduino bilgisayar programı (Arduino IDE) ile programlanır.  Pro Mini'yi programlamak için USB-Serial Dönüştürücü veya başka usb-seri dönüştürücüler kullanılabilir. Ayrıntılı programlama dökümanı için getting started with Arduino Pro Mini sayfasını inceleyiniz. 

Programlayıcı bağlantıları yapıldıktan sonra Arduino programı üzerinden Tools > Board sekmesi altında Arduino Pro Mini'yi seçip programlamaya başlayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için referans ve temel fonksiyonlar sayfasını inceleyebilirsiniz. Arduino Pro Mini üzerindeki Atmega328 üzerine bootloader denilen özel bir yazılım yüklü gelir. Bu sayede kartı programlarken ekstra bir programlayıcı kullanmanıza gerek yoktur.Haberleşme orjinal STK500 protokolü ile sağlanır. 

Bootloader yazılımı bypass edilerek kart doğrudan mikrodenetleyicinin ICSP pinleri üzerinden ISP programlayıcı ile programlanabilir. ICSP pinleri bağlantıları hakkında ayrıntılı bilgi için bootloading the Pro Mini sayfasını inceleyebilirsiniz.

Not: Arduino Pro Mini kartı yanında erkek header ile beraber lehimsiz gönderilir.
 
Dökümanlar:
Garanti Bilgisi
0
11624
Arduino Pro Mini 328 - 3.3 V / 8 MHz (Header′lı)
Arduino Pro Mini 328 - 3.3 V / 8 MHz (Header′lı)
Fiyat:
127,82 TL + KDV
KDV Dahil Fiyat :
153,38 TL
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.