sadsad x
asdasd

Headerlerı Lehimli Arduino Mini 05

Ürün Kodu
:
11616
Marka / Menşei
:
Arduino
Stok Adedi
:
1
Fiyat
:
85,86 TL + KDV
KDV Dahil Fiyat
:
144,73 TL
İndirimli Fiyat
:
101,31 TL KDV
Dahil
%30
Aynı Gün Kargo
Saat 15:00’a kadar yapılan alımlarda aynı gün kargo imkanı
Alışveriş Listeme Ekle
Bu ürünü listenize ekleyerek daha sonra inceleyebilirsiniz.
Yorum Ekle
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Öneri Kutusu
 • Arduino kartları hakkında genel bilgi ve arduino tercih klavuzu için Arduino Nedir? sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
  Arduino Mini kartının header'lı modelidir. Ürün kartın üzerine erkek header lehimlenmiş şekilde gönderilir.  Header lehimlenmemiş modeli için Orjinal Arduino Mini 05 w/o Header ürününü inceleyebilirsiniz. 

  Arduino Mini; Atmega328 temelli bir mikrodenetleyici kartıdır. Üzerinde 14 adet dijital giriş/çıkış pini (6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 8 analog giriş, 16Mhz kristal ve reset tuşu bulundurmaktadır. Breadboard üzerinde kullanmak için ve boyutun önemli olduğu yerlerde kullanılmak üzere yapılmıştır. Mini üzerinde usb soketi ve programlayıcı bulunmamaktadır. Kartı programlamak için USB-Serial Dönüştürücü veya başka usb-seri dönüştürücüler kullanılabilir. 

   


  Arduino'ya yabancıysanız, blog sitemizde bulunan Arduino Dersleri serimize http://maker.robotistan.com/etiket/arduino-dersleri/ adresinden ulaşabilirsiniz.


  NOT:
   Mini'yi 9V'un üzerinde gerilim ile beslemeyiniz ve gücü ters bağlamayınız. Kartın ufak olabilmesi için kart üzerindeki regülatör küçültülmüş ve ters gerilim koruması kaldırılmıştır. 

   
  Teknik Özellikler:
  • Mikrodenetleyici ATmega328
  • Çalışma Gerilimi 5V
  • Giriş Gerilimi (önerilen) 7-9V
  • Dijital I/O Pinleri 14 (6 tanesi PWM çıkışı)
  • Analog Giriş Pinleri 8
  • Her I/O için Akım 40 mA
  • Flash Hafıza 32 KB (ATmega328) 2 KB kadarı bootloader tarafından kullanılmaktadır
  • SRAM 2 KB (ATmega328)
  • EEPROM 1 KB (ATmega328)
  • Saat Hızı 16 MHz
  • Uzunluk 30 mm
  • Genişlik 18 mm

  Arduino Mini Pin Dizilimi

   
  Güç:

  Arduino Mini gücünü 5V pini üzerinden veya harici güç kaynağından alabilir. Harici güç kaynağı AC-DC adaptör olabileceği gibi bataryada olabilir. Adaptör veya batarya kart üzerindeki GND ve +9V pinleri üzerinden bağlanabilir. 

  Harici güç kaynağı olarak 7-9V arası kullanılabilir. 9V üzerinde gerilim uygulamak karta zara verebilir. 

  Mini kartının üzerindeki mikrodenetleyicinin çalışma gerilimi 5V'dur. +9V pini üzerinden verilen 7-9V arası gerilim kart üzerinde bulunan voltaj regülatörü ile 5V'a düşürülerek karta dağılır.

  Güç pinleri aşağıdaki gibidir:

  • +9V: Harici güç kaynağı kullanılırken 7-9V arası gerilim giriş pini. 
  • 5V: Bu pin regülatörden çıkan 5V çıkışı verir. Eğer kart 5V ile beslenecekse yine bu pin 5V giriş pini olarak kullanılabilir.  Eğer karta güç +9V üzerinden veriliyorsa regülatörden çıkan 5V doğrudan bu pin üzerinden çıkış olarak verilir. 
  • GND: Toprak pinleridir.

  Not: Mini üzerinde 3.3V regülatör bulunmamaktadır.


  Hafıza:

  Atmega328 32 KB'lık flash belleğe sahiptir (2 KB kadarı bootloader tarafından kullanılmaktadır).  2 KB SRAM ve 1 KB EEPROM'u bulunmaktadır.

  Giriş ve Çıkış:

  Mini üzerindeki 14 adet dijital pinin hepsi giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. 8 tane analog giriş pini de bulunmaktadır. Yine Atmega328 kullanılmasına rağmen Uno üzerinde 6 tane analog giriş pini bulunmaktaydı. Mini üzerinde kullanılan Atmega328 mikrodenetleyicisinin kılıfında 8 tane analog giriş pini bulunmaktadır. Bu analog giriş pinleri de aynı şekilde dijital giriş ve çıkış olarak kullanılabilir. Yani kart üzerinde toplam 22 tane dijital giriş çıkış pini vardır. Bu pinlerin tamamının lojik seviyesi 5V'dur. Her pin maks. 40mA giriş ve çıkış akımı ile çalışır. Ek olarak, bazı pinlerin farklı özellikleri bulunmaktadır. Özel pinler aşağıda belirtildiği gibidir.

  • Seri Haberleşme, 0 (RX) ve 1 (TX): TTL Seri veri alıp (RX), vermek (TX) için kullanılır. Bu pinler üzerinden usb-seri dönüştürücüsüne bağlanarak kart programlanabilir. Yani bilgisayardan karta kod yüklerken veya bilgisayar-mini arasında karşılıklı haberleşme yapılırken de bu pinler kullanılır. O yüzden karta kod yüklerken veya haberleşme yapılırken hata olmaması için mecbur kalınmadıkça bu pinlerin kullanılmamasında fayda vardır.
  • Harici Kesme, 2 (interrupt 0) ve 3 (interrupt 1): Bu pinler yükselen kenar, düşen kenar veya değişiklik kesmesi pinleri olarak kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi için attachInterrupt() fonksiyon sayfasını inceleyebilirsiniz.
  • PWM, 3,5,6,9,10 ve 11: 8-bit çözünürlükte PWM çıkış pinleri olarak kullanılabilir.
  • SPI, 10 (SS), 11 (MOSI), 12 (MISO), 13 (SCK): Bu pinler SPI haberleşmesi için kullanılır.
  • Analog, A0-A7: Mini 8 tane 10-bit çözünürlüğünde analog giriş pinine sahiptir. Bu pinler dijital giriş ve çıkış için de kullanılabilir. Pinlerin ölçüm aralığı 0-5V'dur.
  • I2C, A4 (SDA), A5 (SCL): Bu pinler I2C haberleşmesi için kullanılır. 
  • Reset: Mikrodenetleyici resetlenmek istendiğinde bu pin LOW yapılır. Reset işlemi kart üzerinde bulunan Reset Butonu ile de yapılabilir.

  Arduino mini ile Atmega328 arasındaki pin haritalaması sayfayını inceleyebilirsiniz. 

   Arduino Mini Pinleri

  Haberleşme:

  Arduino Mini'nun bilgisayarla, başka bir arduino veya mikrodenetleyici ile haberleşmesi için bir kaç farklı seçenek vardır. Atmega328, 0 (RX) ve 1 (TX) pinleri üzerinden UART TTL (5V) seri haberleşme imkanı sunar. 

  Mini üzerinde donanımsal olarak bir adet seri port bulunmaktadır. Ancak SoftwareSerial kütüphanesi ile bu sayı yazılımsal olarak arttırılabilir. 

  Atmega328 aynı şekilde I2C ve SPI portları da sağlamaktadır. Arduino bilgisayar programı ile gelen Wire kütüphanesi I2C kullanımını, SPI kütüphanesi de SPI haberleşmesini sağlamak için kullanılır.

   

  Programlama:

  Arduino Mini kartı Arduino bilgisayar programı (Arduino IDE) ile programlanır.  Mini'yi programlamak için USB-Serial Dönüştürücü veya başka usb-seri dönüştürücüler kullanılabilir. Ayrıntılı programlama dökümanı için getting started with Arduino Mini sayfasını inceleyiniz. 

  Programlayıcı bağlantıları yapıldıktan sonra Arduino programı üzerinden Tools > Board sekmesi altında Arduino Mini'yi seçip programlamaya başlayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için referans ve temel fonksiyonlar sayfasını inceleyebilirsiniz. Arduino Mini üzerindeki Atmega328 üzerine bootloader denilen özel bir yazılım yüklü gelir. Bu sayede kartı programlarken ekstra bir programlayıcı kullanmanıza gerek yoktur.Haberleşme orjinal STK500 protokolü ile sağlanır. 

  Bootloader yazılımı bypass edilerek kart doğrudan mikrodenetleyicinin ICSP pinleri üzerinden ISP programlayıcı ile programlanabilir. ICSP pinleri bağlantıları hakkında ayrıntılı bilgi için bootloading the Mini sayfasını inceleyebilirsiniz.

   
  Hangi Arduino'yu seçeceğinizden emin değilseniz bizlere iletişim formundan yazarak destek alabilirsiniz.
   
  Not: Arduino Mini kartının header'lı modelidir. Ürün kartın üzerine erkek header lehimlenmiş şekilde gönderilir.  Header lehimlenmemiş modeli için Orjinal Arduino Mini 05 w/o Header ürününü inceleyebilirsiniz. 
   
   
  Yararlı Link ve Dökümanlar:
  Ürün Etiketleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.