sadsad x
asdasd
02.09.2021

ÇİP KRİZİ DEVAM EDİYOR!


Güney Kore'de de büyük üretim tesisleri olsa da, dünyada çip üretiminde lider ülke Tayvan.

Dünya elektronik devlerinin çip ihtiyaçlarını büyük oranda karşılayan bu ülke ise son 56 yılın en kurak zamanlarını yaşıyor ve çip üretiminde oldukça önemli olan saf suyun tedariğinde sıkıntı yaşıyor.

Bilindiği üzere çip üretiminin en önemli hammaddesi silisyum ve bu metalin çok eritilmesi için yüksek bir enerji gerekiyor. Geçtiğimiz yıl normalde aldıkları tropikal yağmurları alamadıkları için Tayvan'daki hidroelektrik santralleri verimli çalışamıyor. Bu da çip fabrikalarına sağlanabilen enerjiyi kritik seviyelere taşıyor. İşte bu durum dünyayı büyük bir çip krizi ile karşı karşıya bıraktı.

Çip krizinin varlığı ile çip fiyatları rekor seviyelerde yükseldi ve bu durum çip kullanımı gerektiren ev aletleri, bilgisayar, telefon, anakart vb. elektronik cihaz ve kartların fiyatlarının inanılmaz derecede artmasına sebep oldu.

Her ne kadar fiyatlar artsa da pandemi sebebiyle insanların evde daha çok vakit geçiriyor, hatta evden çalışıyor olmaları durumu; küçük elektronik aletlere olan talebi artırmış durumda. Zaten kısıtlı kapasiteye sahip çip üretim endüstrisi; salgın önlemleri ile birlikte yavaşlayan otomotiv sektörünün açık bıraktığı boşluğu, talep fazlalığı olan elektronik aletler ve kartlar ile doldurdu. Önlemlerin gevşemesi ile hızlı bir şekilde sahalara dönmeye çalışan otomotiv sektörü ise şu anda büyük bir çip krizi ile karşı karşıya. Bu sebeple otomotiv sektörünün önde gidenleri teker teker üretimi yavaşlatmaya gideceklerini duyuruyorlar. Önümüzdeki zamanlarda bizi daha az özelliklere sahip, daha yalın araçlar bekliyor olabilir.

Diğer taraftan artan talebi karşılamakta zorlanıldığından akıllı telefon ve TV üretimleri de zamanla sıkıntıya girecek gibi duruyor.

Çip üreticileri tedarik sorunlarını çözmek için dev yatırımlar yapacaklarını duyursalar da henüz duyurulan bir girişim olmadı ve kriz ne yazık ki devam ediyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.